Fortsæt til hovedindholdet
5. oktober 2026

Nye præster samlet til embedsdag i Bispegården

Hvert år samles nye præster i Aalborg Stift til en embedsdag i Bispegården for at lære præstembedet og hinanden bedre at kende og blive klogere på, hvor de kan få sparring og svar på spørgsmål om deres nye rolle.

Uddannelseskonsulent Anna Margrethe Saxild er leder af Ny Præst forløbet i Aalborg Stift. Foto: Aalborg Stift

Af Ingeborg Marie Nielsen

Hvad vil det egentlig sige at have et præsteembede?

Hvad er de vigtigste opgaver? Og hvad gør man, når man er i tvivl om, hvad der hører til ens opgaver?

Som ny præst er der nok at gøre med at finde sig til rette og blive fortrolig med de mange forskellige sider af at være præst.

Der kan hurtigt opstå spørgsmål, som man ikke fik besvaret på universitetet eller Pastoralseminariet.

LÆS MERE i temaet Ny Præst i Aalborg Stift

Derfor inviterer Aalborg Stift hvert år nye præster ind i Bispegården til en dag om ”Embedet i praksis”. I år var det 1. oktober.

Ud over at blive klogere på embedet handler dagen også om at få en bedre forståelse af, hvor og hos hvem man kan finde svar, når der opstår spørgsmål undervejs.

Uddannelseskonsulent Anna Margrethe Dige Saxild står for Ny Præst-forløbet og fortalte om kan-, skal- og gråzoneopgaver.

Biskop Thomas Reinholdt Rasmussen fortalte om embedsforståelse, mens stiftskontorchef Helle Hindsholm holdt oplæg om dekorum og jura.

Provst Anna Døssing Gunnertoft fortalte om embedet set fra provstens perspektiv som leder for præsterne - og projektleder Martin Jørgensen holdt oplæg om, hvordan sognene kan udvikle og fastholde et godt psykisk arbejdsmiljø på arbejdspladsen. 

Der var mange gode spørgsmål og opklarende svar og god tid til både at lære hinanden at kende og blive klogere på embedet og stiftet.

Velkommen til alle nye præster i Aalborg Stift.

LÆS MERE Interview om provstens rolle som leder

Biskop Thomas Reinholdt Rasmussen holdt oplæg om præsteembedet.

Provsten er nærmeste leder for præsterne og kan hjælpe sparring og svar på spørgsmål. Provst Anna Døssing Gunnertoft fortalte om præsteembedet set fra provstens perspektiv.